Simultane Çeviri Laboratuvarımız

Simultane Çeviri Laboratuvarımız aynı anda 35 öğrenciye hizmet sunabilecek kapasitedir. Laboratuvarda 25 adet öğrenci ünitesi ve her birinde ikişer öğrencinin çeviri yapabileceği tam donanımlı beş adet simultane çeviri kabini bulunmaktadır. Bu kabinler, Uluslararası Konferans Tercümanları Derneği (AIIC - The International Association of Conference Interpreters) ve Türkiye Konferans Tercümanları Derneği (TKTD) ilkelerine uygun ekipmanlarla donatılmıştır.

Laboratuvarda video, TV, CD ve kaset gibi medya araçları mevcut olup öğrenciler bu kanallardan hem görüntülü hem de sesli bir kaynaktan çeviri yapma fırsatı bulmaktadır. Bunun yanı sıra, kabinlerin her birinde bir adet LCD monitör bulunmakta olup bu sayede çeviri sırasında tıpkı profesyonel çeviri kabinlerinde olduğu gibi projektöre veya bilgisayar ekranına yansıtılan görseller ve metinler öğrenciler tarafından kolaylıkla takip edilebilmektedir. 

Öğrenci ünitelerinde ve kabinlerde bulunan ses çıkış üniteleriyle öğrenciler kendi çevirilerini şahsi ses kayıt cihazlarına kaydetme ve daha sonra bu kayıtları dinleme şansı bulabilmektedir. Ayrıca laboratuvarımızda son teknolojiyle donatılmış, internete bağlı bir de dizüstü bilgisayar bulunmaktadır. Böylece öğrenciler ve bölüm elemanları en güncel videoları,  konuşmaları hatta canlı yayınları kolaylıkla takip edebilmektedir. Böylelikle öğrenciler çeşitli kaynaklardan çeviri yapma fırsatı bulmaktadır.